دانلود فایل (پاورپوینت کنترل آفات و امراض درختان انگور)

کرم خوشه خوار انگور;لارو های جوان جوانه های گل دهنده غنچه;جوانه های شاخه زا;سم پاشی سطح خاک

نحوه خسارت حشره بالغ بر روی سرشاخه های مو و سایر درختان میزبان تخم ریزی می نماید بر اثر تخم ریزی حشره قسمتی از بافت گیاه از فعالیت باز مانده و در روی آن برآمدگی هایی بوجود می آید که سبب شکنندگی سرشاخه می شود

کرم خوشه خوار انگور :

در ایران فقط روی انگور گزارش شده است، در بهار لارو های جوان نسل اول از جوانه های گل دهنده و غنچه تغذیه کرده و روی آن ها را با تار هایی می پوشانند .

در برخی موار نیز از جوانه های شاخه زا تغذیه کرده و در نتیجه سبب خشکیدن گل ها وجوانه ها و ریزش آن ها می گردد. لارو های نسل دوم از گوشت غوره تغذیه می نمایید .

بر اثر تغذیه پوست غوره منظره خاکی رنگی پیدا نموده، چروک برداشته و حبه ها می ریزند. لاروهای نسل سوم از انگورهای رسیده تغذیه می کنند.

ابتدا از گوشت و سپس از پوست های رسیده می خورند. محل فعالیت آفت بوسیله تارهایی روی خوشه مشخص می باشد.

خوشه های آلوده مورد حمله انواع قارچ ها قرار گرفته خسارت های ثانویه را بوجود می آورند.

لاروهای نسل بعدی آفت حتی روی انگورهایی که برای تهیه کشمش اختصاص داده می شوند به انبار منتقل و در آنجا تا بهار سال آینده به سر می برند.

خسارت کرم خوشه خوار انگور در کشت دیم:

خسارت این آفت در کشت دیم روی انگور به مراتب کمتر از انگور کشت آبی می باشد و به همین جهت در اکثر مناطق دیم مبارزه با آفت معمول نمی باشد. زیست شناسی این آفت در منطقه شیراز (معتدله دارای چهار نسل در سال می باشد. ظهور اولین پروانه در اوایل فروردین و اوج پرواز نسل اول آفت در اواخر فروردین تا اوایل اردیبهشت می باشد.

فرمت فایل: pptx

تعداد صفحات: 102


مطالب تصادفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *